Przez wiele lat każdy z Nas gdzieś biegał, jeździł, pływał i robił wiele innych ciekawych rzeczy. Czasami brakowało towarzysza do tych szalonych wypraw i wycieczek. Powoli nasz krąg znajomych zacieśniał się. Któregoś dnia w luźnej rozmowie zaczęły padać propozycje wspólnych treningów, wyjazdów na zawody i pomysłów na to żeby aktywnie spędzić czas nie koniecznie przed telewizorem z pilotem w ręku ;-). Biorąc udział w różnych imprezach sportowych obserwowaliśmy jak to się robi i każdy z Nas zbierał doświadczenia nie tylko jako zawodnik, ale również jako potencjalny organizator zawodów. Przychodziły różne pomysły na formy zawodów jakie chcielibyśmy zorganizować. Ale żeby je zrobić trzeba albo być w jakiejś organizacji, klubie stowarzyszeniu itd. Przyszedł nam pomysł aby założyć własne stowarzyszenie rekreacyjno-sportowe. Padały różne propozycje na nazwę naszej grupy. Po wielkiej burzy mózgów zdecydowaliśmy się na nazwę „Aktywna Dąbrowa”. Chcieliśmy, żeby nazwa nawiązywała też do miejsca w jakim mieszkamy, pracujemy i odpoczywamy. Czekała  nas jeszcze mała batalia biurokratyczna… W końcu po kilku problemach formalnych udało się zakończyć rejestrację 06.06.2011 w Krajowym Rejestrze Sądowym. I oto jesteśmy – Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa.Naszym celem jest aktywny wypoczynek, rekreacja, zajęcia sportowe, udział w różnych zawodach sportowych oraz organizowanie ich. Chcemy pokazać innym jak można czynnie wypoczywać z korzyścią dla swojego zdrowia, a także rodziny! Posiadamy wieloletnie doświadczenie zawodnicze. W naszym gronie mamy absolwentów AWF, menadżera sportu, instruktorów sportu, ludzi którzy mają pasję i chęć działania. Chcemy organizować, zajęcia rekreacyjne oraz zawody sportowe i imprezy rekreacyjno-sportowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Organizujemy

Od początku naszego istnienia jednym z celów jest organizowanie zawodów sportowych, imprez eventów, które mają za zadanie popularyzować aktywny tryb wypoczynków. Naszym celem jest tworzenie imprez, które na długo zapadną w Waszej pamięci i będzie chcieli wrócić jeszcze kiedyś i wziąć udział w wydarzeniach przez nas organizowanych. Ludzie, którzy to robią dla Was to pasjonaci, wolontariusze itd. Są to osoby, które nie usiedzą na miejscu i pomimo codziennych obowiązków jakie mają na co dzień, znajdują jeszcze czas i ochotę na to by stworzyć coś nowego, innego. Coś co będziemy razem długo pamiętać a po latach będziemy mogli powiedzieć sobie, że nie byliśmy zwykłymi zjadaczami chleba. Nie każdy musi biegać, ale każdy może cos zrobić dla innych i dla siebie również.

Rywalizujemy

Rywalizujemy? – Pewnie, że tak!!! Z samym sobą, słabościami, życiem codziennym i również kolegami i koleżankami z trasy… Rywalizacja ma też ogromny wpływ na naszą motywację i chęć uczestnictwa w zawodach.
My również startujemy w różnych zawodach – nie tylko biegowych – rowerowych, triathlonowych, marszach nordic walking. Członkowie stowarzyszenia mają za sobą dużą ilość startów w różnych zawodach. Zaczynając od biegów na dystansach krótkich – tych kilku kilometrowych, do półmaratonów, maratonów oraz ultramaratonów. To pasja, która pozawala nam również robić coraz to lepsze imprezy sportowe. Zdobywamy doświadczenie będąc zawodnikami oraz podpatrując dobre praktyki u innych organizatorów. Zawsze znajdzie się coś pozytywnego co można przenieść na swoje podwórko.

Edukujemy

Poprzez nasze działania propagujemy aktywny tryb życia i wypoczynku. Pokazujemy jak można spędzić czas wolny, odpocząć aktywnie, podróżować i poznawać nowych ludzi. Jak trenować, aby było bezpiecznie dla Nas i naszego organizmu – kontuzja może spotkać każdego, nawet tych starych wyjadaczy, których być może dopadła rutyna.
Również sami bierzemy udział w przeróżnych szkoleniach, warsztatach, które mają za zadanie podnieść naszą wiedzę i doświadczenie nie tylko dotyczącą biegania, ale również jak się odżywiać, co zrobić aby nasza organizacja ciągle się rozwijała i dobrze potrafiła zarządzać swoimi działaniami. W grupie łatwiej też wymieniać się swoimi doświadczeniami i wiedzą, która może pomóc nam w naszej przygodzie z rekreacją i nie tylko.
Pracujemy z młodzieżą, aktywizując ich i ucząc się też od nich otwartości i nowego spojrzenia na świat – ich oczyma. Realizujemy wspólnie z nimi projekty, które pozwalają im rozwijać ich kompetencje.

Łączymy

W grupie raźniej!!! Dzięki stowarzyszeniu mamy wpływ na to co nas otacza, możemy reagować i zmieniać świat na lepsze. Osobowość prawna bardzo pomaga w sytuacjach, które wymagają formalnych dróg, przestajemy być anonimowi!!!
Wsparcie kolegi na trasie w najtrudniejszych momentach okazuje się bez cenne.
Razem łatwiej dojść do celu. Zawsze w grupie znajdzie się jakiś motywator w danym momencie, który nie pozwoli się poddać i pomoże osiągnąć cel jaki sobie założyliśmy.
Zachęcamy do uczestnictwa w konsultacjach, spotkaniach na których jako mieszkańcy możemy mieć bezpośredni wpływ na nasze otoczenie bliższe lub dalsze. Uczestniczymy w konsultacjach, zespołach. Jesteśmy członkami komisji konkursowych jako strona społeczna. Prowadzimy również działania na rzecz partycypacji.