Run4tolerance projekt Aktywna Dabrowa wspierany przez Erasmus

Zrealizowany przez nas projekt Run4tolerance rozpoczął się z początkiem lutego 2017 roku i trwał do końca lipca 2017. Natomiast sama wymiana młodzieży odbyła się w pomiędzy 6 a 14 kwietnia w Poroninie.

Run4tolerance to pomysł organizacji pracujących z młodzieżą z 4 krajów: Eurocircle z Francji, Environmental Group of Kessariani z Grecji, Kahramanmaras Sutcu Imam Universitesi z Turcji oraz naszego Stowarzyszenia, które podjęło się roli gospodarza tego projektu.

Celem jaki sobie postawiliśmy podczas projektu Run4tolerance to zrozumienie problemu dyskryminacji kulturowej, religijnej oraz etnicznej. Chcieliśmy poznać sytuację jaka panuje w naszych krajach oraz skonfrontować ją z naszymi wyobrażeniami zbudowanymi na przekazach medialnych.

Dzięki warsztatom z partnerami reprezentującymi kraje, które zostały szczególnie dotknięte problemem uchodźców z krajów bliskiego wschodu oraz afryki, mogliśmy uzyskać niezbędną wiedzę do zrozumienia problemu bezpośrednio od mieszkańców tych terenów.

Nasze zainteresowanie sportem pomagało nam w integracji, wspólnym poznaniu siebie, naszej kultury oraz zwyczajów. Jesteśmy przekonani, że sport jest świetnym sposobem uczenia się tolerancji do drugiej osoby a dzięki temu projektowi tylko utwierdziliśmy się w naszym przekonaniu. Mimo odmiennych kultur i różnych języków świetnie się rozumieliśmy.Promując idee olimpizmu chcemy uczyć siebie i innych tolerancji oraz szacunku do drugiej osoby. Baron Pierr de Cubertin, głosił hasło:

„zawody sportowe winny zastąpić wojny i konflikty, a młodzież całego świata zamiast walczyć na frontach wojennych powinna mierzyć swe siły na stadionach”.

Przyświeca temu idea otwartości na przyszłość dla wszystkich ras, narodów, kultur i światopoglądów oraz stawiający sobie za cel najwyższy – pokój i szczęście człowieka.

W trakcie wymiany prowadziliśmy liczne warsztaty. Poznawaliśmy siebie i naszą kulturę przez odgrywanie scenek rodzajowych i dyskusje o przedstawionych w nich problemach. Doskonaliliśmy własne umiejętności organizacyjne i językowe. Tworzyliśmy nowe wspólne gry. Wspólnie zorganizowaliśmy zawody sportowe w Proszowicach o nazwie Sztafeta Run4tolerance. W tym miejscu należą się szczególne podziękowania za otwartość i wsparcie mieszkańcom Gminy Proszowice. Dziękujemy, również lokalnej młodzieży za przyłączenie się do naszego projektu.

Poprzez sport, rozmowy i wspólne poznawanie, zgłębialiśmy temat problemu imigracji. Dzięki czemu lepiej mogliśmy zrozumieć sytuację obecnie panującą w Europie, poznać opinie osób, które mają bezpośrednio do czynienie z uchodźcami. Poruszając ten trudny temat zarówno dla mieszkańców Europy jak i przede wszystkim dla migrantów uciekających ze swoich domów prze wieloma zagrożeniami, wspólnie uczyliśmy się zrozumienia i tolerancji do drugiego człowieka bez zależności na jego przynależność etniczną, kulturową czy kolor skóry.

PORADNIK

Jedynym z licznych efektów naszego spotkania było stworzenie poradnika Jak zorganizować event sportowy. Poradniki do pobrania poniżej:

 

PREZENTACJA

Kliknijcie w poniższą grafikę aby zobaczyć prezentację PDF z tego wydarzenia:

ZDJĘCIA

Klikając na zdjęcie przejdź do jednej z naszych galerii z wydarzenia.

  

FILMY

Oraz zobaczcie film na naszym kanale na YouTubie!